Szklarska Poręba i okolice

Wysoki Kamień

Górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058 m n.p.m., położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Na szczycie malownicze skałki. Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Widać stąd Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską.

Przez Wysoki Kamień prowadzi szlak czerwony (GSS) ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdrój oraz szlak żółty ze Szklarskiej Poręby Dolnej przez Zakręt Śmierci.

Jak dotrzeć z na Wysoki Kamień z Villi Wernera?

Od naszego hotelu do wejścia na szlak na „wysoki kamień” dzieli nas jedyne 200 m. Po wyjściu z terenu obiektu zobaczą Państwo znaki prowadzące do tego wyjątkowego miejsca.

Wodospad Kamieńczyka

Najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27 m. Za środkową kaskadą znajduje się grota sztucznie wykuta przez Walończyków, którzy przed wiekami znajdowali tu ametysty i pegmatyty.

Grota ta jest nazywana Złotą Jamą. Przed II wojną światową Wodospad Kamieńczyka posiadał status pomnika przyrody, obecnie jest to teren ochrony ścisłej, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego.

Poniżej wodospadu znajduje się kanion Kamieńczyka długości 100 m. Szerokość przy wodospadzie wynosi około 15 m, a niżej zmniejsza się nawet do 3 metrów. Ściany mają wysokość do 25 metrów.

Jak dotrzeć do Wodospadu Kamieńczyka z Villi Wernera?

Należy udać się do miasta, następnie drogą na Jakuszyce (ok. 300 m. za miastem).

Wodospad Szklarki

Drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka (27 m wysokości) wodospad w polskich Karkonoszach.

Wodospad Szklarki usytuowany jest na wysokości 520 m n.p.m. i ma 13,3 m wysokości. Jego wody spadają szeroką kaskadą, charakterystycznie zwężającą się ku dołowi i skręcająca spiralnie gdzie tworzy kocioł eworsyjny. Wodospad oraz jego otoczenie stanowią enklawę Karkonoskiego Parku Narodowego.

Do wodospadu od parkingu prowadzi szeroka dróżka kończąca się platformą widokową. Wodospad dostępny jest dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach.

Jak dotrzeć z na Wodospad Szklarki z Villi Wernera?

Należy udać się za miasto w kierunku Jeleniej Góry (ul. Jeleniogórska, w związku z brakiem pobocza polecamy samochodem) i zatrzymać się na parkingu przy straganach z pamiątkami.

Z tego miejsca poprowadzą już znaki do wodospadu.

Krucze Skały

Zamek Choinik

Zamek Czocha